Kalenjins cry foul over State appointments

Kalenjins cry foul over State appointments

634 views
0

The members of the Kalenjin community are crying foul over the recent State appointments made by President Uhuru Kenyatta arguing they were sidelines despite voting almost to a man for the Head of State in the presidential election.

DP Ruto election.

In the over 120 appointments to parastatal boards and other government agencies, there are over 40 Kikuyus and about 15 Kalenjins.

A huge chunk of those appointed are former legislators who are opposed to Deputy President William Ruto’s 2022 presidential ambition.

The appointments have equally been faulted by the pro-Ruto Mt Kenya Council of Elders which has criticised Uhuru for leaving out allies of the Deputy President.

The appointments favour those supporting the handshake between Uhuru and Opposition chief Raila Odinga.

Mt Kenya Council of Elders chairman Paul Mwati said the appointments were a clear indication the President and his Deputy were not reading from the same script.

President Uhuru and DP William Ruto

Below is a list of the appointees and their ethnicity.

  1. Dennis Waweru (Kikuyu) – Chair, Kenya Investment Authority
  2. Jamleck Kamau (Kikuyu) – Chair, Tana and Athi Rivers Development
  3. Dan Mwanzo (Kamba) – Chair, Kenya Ferry Services
  4. Jebii Kilimo (Kalenjin) – Chair, Street Families Rehabilitation Trust Fund.
  5. Julius Malombe (Kamba) – Kenya Water Towers Agency.
  6. Nicholas Gumbo (Luo) – Kenyatta National Hospital.
  7. Elias Mbao (Kikuyu) – NEPAD/APRM Kenya Governing Council.
  8. Victor Pratt (Married to Uhuru sister) – Retirement Benefits Authority.
  9. Franklin Bett (Kalenjin) – Agricultural Finance Corporation.
  10. Zahra Moi (Gideon’s wife) -Tourism Research Institute.
  11. Kabando wa Kabando (Kikuyu) – Local Authorities Provident Fund
  12. Shakila Abdalla (Coastal) – Child Welfare Society
  13. Kembi Gitura (Kikuyu) – Kenya Medical Supplies Authority.
  14. Adams Oloo (Luo) – Kenya School of Government Council.
  15. Ambrose Weda (Luo) – Lake Basin Development Authority.
  16. Bob Collymore (Foreign) – National Cancer Institute.
  17. Mercy Oburu (Luo, Oburu Odinga’s daughter) – National Cancer Institute.
  18. Joshua Toro (Kikuyu) – National Irrigation Board.
  19. Michael Bowen (Kalenjin) – Chairman, Industrial Development Bank.
  20. Abdirahiman H. Abdi (Coastal) – Chairman, Insurance Regulatory Authority.
  21. Robin Achoki (Kisii) –Kenya Plant Health Inspectorate Service (KEPHIS) Board.
  22. Angeline Yiamiton Siparo (Maasai) – Chairperson, National AIDS Control Council.
  23. Sam Kona (Turkana) – Chairman, National Council for Population and Development Board.
  24. Ignatius Kahiu (Kikuyu) – Chairperson, New Kenya Co-operative Creameries
  25. Karanja Mburu (Eng.) (Kikuyu) – LAPSSET
  26. Abdalla Gonzi, (Mjikenda) LAPSSET.
  27. Elizabeth Pantoren (Rendille) (Prof.) – Chairperson, Nyayo Tea Zones Development Corporation.
  28. Francis Kuria Gatonye (Kikuyu) – Chairperson, Pest Control Products Board.
  29. Jane Karuku (Kikuyu) – Chairperson, Vision 2030 Delivery Board.
  30. Josiah Magut (Kalenjin) – Chairperson, Bomas of Kenya Board.
  31. Mary Mbilo Khimulu (Luhya) – Chairperson, Groundwater Resources Education, Training and Research in Eastern Africa.
  32. Mutuma Mathiu – (Meru), Chairperson, Kenya Copyright Board.
  33. Gituro Wainaina – (Kikuyu) – Chairperson, Kenya School of Government.
  34. Deborah Bubi Mwangi (Kikuyu) –Chairperson, Youth Advisory Board.
  35. Muragu Kinandu (Mjikenda) Chairperson, Bandari Maritime Academy.
  36. Mohamed Liban (Somali) – Chairperson, Ewaso Ng’iro North Development Authority.
  37. Jackson Selela Ole Mwanik (Maasai) – Chairperson, Ewaso Ng’iro South Development Authority.
  38. Dorothy Ghettuba Pala (Asian) – Chairperson, Kenya Film Commission.
  39. Francis Baya (Mjikenda) – Chairperson, Kenya Literature Bureau.
  40. George Baker Bebora (Coastal) – Chairperson, Kenya National Library Services Board.
  41. Mwambu Muliro (Luhya) – Chairperson, Kenya Utalii College Council.
  42. Cavince Odoyo Owidi (Luo) – Chairperson, Lake Basin Development Authority.
  43. Joyce Ngugi (Kikuyu) – Chairperson, National Council for Children Services.
  44. Misigo Amatsimbi (Kisii) – Chairman, Kenya National Commission for UNESCO.
  45. John Ondigo Onsati (Kisii) – Chairperson, Kenya National Examinations Council.
  46. Richard K. Lagat – (Kalenjin), Chairperson, Tourism Finance Corporation Board.
  47. Alphonse Kioko (Kamba) – Chairperson, Tourism Fund Board.
  48. Jimmy Kariuki (Kikuyu) – Chairperson, Kenya Tourism Board.
  49. Thomas Koyier (Luo), Martin Mugambi Mithega (Kikuyu), Charles Kipkulei (Kalenjin), Monica Nyambura Mucheke (Kikuyu), – members of the Insurance Tribunal.
  50. Muthoni Gichohi (Kikuyu) – Chairperson, Retirement Benefits Appeals Tribunal.
  51. James Mamboleo (, Gideon Solonka, Wangechi Gikonyo (Kikuyu), Veronica Soila Leseya-Owende (Luhya)– members, Retirement Benefits Appeals Tribunal.
  52. Richard Kiplagat (Kalenjin) – Chairman, Unclaimed Financial Assets Authority.
  53. Jacqueline Oyuyo (Luhya) – member, Unclaimed Financial Assets Authority.
  54. Lucy Kambuni (Kikuyu) – Chairperson, Capital Markets Tribunal.
  55. Rose Nkonge – Chairperson, Anti-Money Laundering Advisory Board.
  56. Wambua Kilonzo (Kamba) – Chairman, Insurance Tribunal.
  57. Destaings Nyenyi Nyongesa (Luhya), Kimani Muhoro (Kikuyu), Valentine Mwende (Kamba), Becky Mogire (Luhya)– members, Competition Tribunal.
  58. Anthony Maina Macharia (Kikuyu), Kennedy Nyankieya Nyamweya (Kisii), Karen N. Kandie (Kalenjin), Laila Macharia (Kikuyu)– members, Capital Markets Tribunal.
  59. Christine Okoth (Luo), Peter M. Mungai (Kikuyu) – members, Capital Markets Authority.
  60. William ole Mayiani (Maasai), Jeridah Bosibori Mbaka – members, Kenya Airports Authority.
  61. Mbatia Kimani (Kikuyu) – member, Kenya Airports Authority.
  62. Major (Rtd) Nishit Dhanvantrai Maru Asian), Catherine Juma (Coastal), Duncan Ndegwa Maasai (Kikuyu), Captain Ahmed Mohamed Ali (Somali)– members, Bandari Maritime Academy.
  63. Arch. Jerry Magutu (Prof.) (Kisii), Habil Olaka, Patricia Nyambura Gathuri (Kikuyu), Caroline Armstrong – members, National Housing Corporation.
  64. Salome Kimata (Meru) – member, Kenya Institute of Mass Communication.
  65. Ismail Gulum Dhora Somali), Ken Waibochi, Pamela Tutui (Kalenjin), Caroline Wangui Kariuki (Kikuyu), Kaburu Mwirichia (Meru) – members, Konza Technopolis Development Authority.
  66. Mike Rubia (Kikuyu), Fred Gachie Ng’ang’a (Kikuyu), Munyua Waiyaki (Kikuyu), Simon Kiuta, Pauline Muthangani – members, Postal Corporation of Kenya.
  67. George Baker Bebora – member of the Kenya National Library Services Board.
  68. Wahome Gitonga (Kikuyu) – member, Kenya Pipeline Company Limited.
  69. Bernard M. Ngore (Luo) – member, National Standards Council.
  70. Elephas K. Gikungi (Kikuyu)– member, Kenya Industrial Property Institute.
  71. Maj. Rtd. Hussein Abshiro Herin (Somali), Kaberi Limukii (Dr.) (Maasai), Nyawira Ophelia Njeru (Embu)– members, Kenya Industrial Research and Development Institute.
  72. Andrew Gichamba Muigai (Eng.) (Kikuyu), Rahab W. Lanoi (Maasai) – members, Kenya Industrial Research and Development Institute.
  73. Peter Mathuki (Kamba) – member, Kenya Investment Authority
  74. Mark Robert Stephenson – member, Kenya Leather Development Council.
  75. Joseph Samai Lomwa, Billy Baltazaar – members, Micro and Small Enterprise Authority.
  76. David Maina Kamiru (Kikuyu), Albina Kesorio (Kalenjin)– members, New Kenya Co-operative Creameries
  77. Pauline Mudesh, Brown Murungi Kairaria Meru), Wycliff Swanya (Luhya), Brettah Muthuri (Meru)– members, Industrial Property Tribunal.
  78. Margaret Rigah, Peterson Mwai (Kikuyu), Halima Ali Omar (Coastsal), Francis Gitari (Kikuyu) – members, Industrial and Commercial Development Corporation.
  79. Bernard Muteti Mungata (Kamba)– Chairman, Industrial and Commercial Development Corporation.
  80. Samuel Kamau (Kikuyu)– member, Numerical Machining Complex Limited.
  81. David Mutemi Mutui (Amb.) (Kamba), Jane Waroga – members, National Cereals and Produce Board.
  82. Gakure Munyu (Kikuyu)– member, National Irrigation Boar.
  83. Julie Sudi Mwakwambirwa (Luo) – member, Nyayo Tea Zones Development Corporation.
  84. Agnes Moraa Angwenyi (Kisii), Mwenda Kilemi (Dr.) (Meru)– members, Pest Control Products Board.
  85. Leonard W. Kariuki (Kikuyu)– member, Pest Control Products Board.
  86. James Muriithi Kangara (Kikuyu), Jane Sirindi Githinji (Meru), Ndogo Waweru (Kikuyu), Robert Murimi (Kikuyu)– members, Tana and Athi Rivers Development Authority.
  87. Emily Kithira Mworia (Meru), Nancy Muthoni Njiru (Embu), Abdirahman Hassan (Somali)– members, National Drought Management Authority.
  88. Stephen Kinuthia (Kikuyu), Eunice Ibrahim Sheikh (Somali), Judith Kerich (Kalenjin), Frida Njeru (Embu), Franklin Ndii (Kikuyu)– members of the Board of Tourism Finance Corporation.
  89. Susan Maina (Kikuyu) – member, Kenya Tourism Board.
  90. Kenneth Kiptoo Boit (Kalenjin), Wangai Wamae (Kikuyu)– members, Kenyatta International Convention Centre
  91. Harriet Muiruri (Kikuyu)– member, Kenya Medical Research Institute.
  92. Fredrick Wamwaki – member, Kenya Medical Training College
  93. Robert Mwadime Ngolo (Taita)– member, National AIDs Control Council.
  94. Dickon Andala (Dr.) (Luhya), Margaret Mwonjoria (Dr.) – members, Radiation Protection Board.
  95. Wilfred Lesan (Maasai)– Chairman, Tobacco Control Board.
  96. Somba Kivingu (Dr.), John Musau (Kamba), Nancy Gachoka (Kikuyu), Lilian Wayua Mbevi (Kamba), Rogers Senaji Mulemi (Luhya), Kago Wanjiku Caroline (Kikuyu)– members, Tobacco Control Board.
  97. Richard Thuo Kamau (Kikuyu), Peris Bitutu Onsarigo (Kisii)– members, Kenyatta National Hospital.
  98. Eva Njenga (Kikuyu)– Chairperson, Medical Practitioners and Dentists Board
  99. Sammy Latema (Dr.) (Maasai)– Chairperson, Kenya Forestry Research Institute (KEFRI).
  100. Kevin Kariuki Kihara (Kikuyu), Maureen Mwangovya (Mjikenda), Anthony Njagi Gitambu (Embu), Mohammed Mohamud Ali (Somali), Naomi Apali (Luo)– members, Kenya Forestry Research Institute (KEFRI).
  101. Robert Mutuma (Meru)– member, Kenya Water Towers Agency
  102. Wandia Maina (Kikuyu), Hibo Bishar Abdi (Somali)– members, Kenya Water Towers Agency.
  103. Stephen Mnangat Alukureng (Turkana) – member, National Labour Board
  104. Peter Muchiri (Kikuyu) – Chairman, National Council for Persons with Disabilities.
  105. Pius Wario Tume (Somali), Alex Masibo (Luhya), Grace Mwangi (Kikuyu), George Maara (Kuria), Joseph Mburu Waiganjo (Kikuyu)– trustees, Street Families Rehabilitation Trust Fund.
  106. Melissa Ngania (Sabaot), Tusmo Jama (Coastal), Peter Gathirimu (kikuyu), Justus Toroinet Somoire (Kalenjin), Mary Njeri Ndonga (Kikuyu) (Dr.), Abdulahi Diriye (Somali)– members, HIV and AIDS Tribunal.
  107. Caroline Musyoka (Kamba), Chairperson), James Muriu (Kikuyu), Shallah Sheikh (Coastal), Brian Omwenga (Kisii)– members, Business Registration Service Board.